Понятия като холистичен нутриционист и диетолог обикновено се използват като взаимозаменяеми термини, защото много често хората не разбират разликата помежду им. Макар и двата вида специалисти да се смятат за експерти, които се занимават със здравословното хранене, тези професии са напълно различни – като се започне от тяхното образование и квалификация, през работното място, чак до похватите, чрез които помагат на хората. Разбира се, в никакъв случай двете професии не са в противовес.
Какво стои зад професията диетолог?
За нашите географски ширини, под диетолог може да се има предвид експерт, който е завършил медицинско образование и защитил специалност „Хранене и Диететика”. Също така, това може да бъде професионалист, който е завършил подобен курс в спортен институт. Произходът на думата “диетолог” идва от термина “диета”, който се отнася до конкретен режим на хранене.
Точно от там произлиза и главната задача на диетолога – да състави специфична и индивидуална програма на хранене и физическа активност, която да помогне за постигането на определени цели като: отслабване, възстановяване след операция или заболяване, т.н. Обикновено, тези режими са временни, прилагани до постигане на конкретен резултат, и не е нужно да са съобразени с психическото и емоционалното състояние на човека. Диетолозите все пак вземат предвид медицинско състояние и индивидуални здравни цели на своите пациенти
Какво стои зад професията холистичен нутриционист?
Възникване на професията
Професията холистичен нутриционист се появява съвсем естествено, тъй като през последните 50 години нутрициологията преминава през бурно развитие. През изминалите 20 години реално обаче се наложи необходимостта от специалисти с холистичен подход заради изключителната технологизация и химизация на храната, които влияят както на състава на продуктите, така и на техните ефекти върху човешкия организъм. Към момента в България тази модерна наука не се изучава, затова сертифицираните нутрициолози преминават курсове и обучения към международни организации. Най-често университети с такива специалности има в САЩ, Канада и Англия.
Специфика на работа
Както и друг път съм споменавала, при нутрициологията човекът е разглеждан като индивидуална личност и комплексна екосистема, която комбинира в себе си – ум, дух и тяло. Като холистичен нутриционист, аз не просто се стремя към постигането на определени резултати в храненето, а се концентрирам и върху търсенето на основната причина за дадена болест или дисбаланс. Тя обикновено не се крие в някакъв чисто физически проблем, а е породена от нарушение в менталното и емоционалното състояние.
Преди да препоръчам даден режим и терапия на мой клиент, правя задълбочен анализ на неговото физическо състояние, кръвни изследвания, начин на живот, хранителни навици, емоционалност и други. По тази причина няма как да дам препоръки само във връзка с конкретна хранителна програма, а подготвям значителен “списък” с насоки за цялостна промяна на ежедневието и за подобряване на здравето. Моите съвети на живо и в блога на PhilHolistic засягат области от живота като хранене, физическа активност, отношение към света, постигане на цялостен емоционален баланс.
Принципи на холистичния подход
В никакъв случай не трябва да мислите, че ние, нутрициoнистите, отричаме класическата медицина или алтернативната такава. Напротив, когато е нужно, работим чудесно в екип с други експерти като лекари, хомеопати, психолози, кинезитерапевти и други, за да постигнем оптимални резултати за човека. Позовавайки се на този принцип, аз се концентрирам върху цялостното благосъстояние на клиента, разбирайки, че то зависи от много аспекти: физически, химически, психологически, емоционални, духовни и екологични.
Подход
С моите услуги на холистичен нутриционист, аз ще ви съдействам с превенция и преодоляване на проблеми със сърдечно-съдовата система и кръвната захар; затлъстяване; стомашно-чревни разстройства; оплаквания, свързани със стреса, настроението и познавателните способности; ставни и костни нарушения; специфични за жените и мъжете хормонални дисбаланси; емоционална и психическа нестабилност.
Искрено се надявам, че тази статия ще ви даде повече яснота за разликите между професиите – холистичен нутриционист и диетолог, и ще ви помогне да разберете по какъв начин холистичният подход може да ви бъде полезен. Ако искате да научите повече за ползотворното въздействие на този метод и сте решили да се погрижите за цялостното си благосъстояние, не се колебайте да се свържете с мен.
Leave A Comment